Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

STUTTHOF W SZTUTOWIE

W połowie października klasy ósme i III gimnazjum udały się do Sztutowa, aby uczestniczyć w żywej lekcji historii. Oprowadzający nas przewodnicy  po Muzeum Stutthof, wyjaśnili tak trudne zagadnienia jak holocaust, nazizm, faszyzm. Przekonaliśmy się, w jaki sposób ideologia może zmienić nastawienie człowieka wobec człowieka, do jakiego prowadzi bestialstwa i „zezwierzęcenia”.

Chociaż wydawało się, że większość z nas była przygotowana na zwiedzanie obozu koncentracyjnego,( gdyż przed wyjazdem realizowaliśmy na lekcjach np. „Pianistę” Władysława Szpilmana czy oglądaliśmy fragmenty filmu „Lista Szindlera”), to i tak z przerażeniem słuchaliśmy opowieści przewodnika, że człowiek może wyrządzić tak wiele krzywd drugiemu człowiekowi. Na zakończenie zapaliliśmy znicze  pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu z lat 1939-45 ( 110 000 to liczba więźniów oznaczonych numerem, w tym 65 000 zmarłych w obozie oraz zamordowanych w komorze gazowej, a około 23.000 to ofiary dwóch ewakuacji obozu). Oby nigdy więcej wojny.

 

Katarzyna Kowalska


Jesteś tutaj: Wydarzenia: klasy 4-8 STUTTHOF W SZTUTOWIE