Szkoła Podstawowa nr 11

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

„KAMERDYNER”- HISTORIA KASZUBÓW NA EKRANIE

Dziennikarsko- filmowa klasa IIIb gimnazjum obejrzała film „Kamerdyner” (który podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego otrzymał Nagrodę „Srebrne Lwy”). Rozpisana na 45 lat saga rodu von Kraussów opowiada o relacjach polsko-niemiecko-kaszubskich, obejmując najtrudniejszy czas przemian od zaborów, odzyskania niepodległości w 1918r. i dwóch wojen światowych, aż po wkroczenie wojsk radzieckich, które również nie okazały się zbawienne dla mieszkańców Kaszub, a głównym bohaterom przyniosły tylko śmierć i upokorzenie.

Po seansie uczestniczyliśmy w spotkaniu w reżyserem Filipem Bajonem oraz z autorem scenariusza, a także z aktorami i twórcami historycznej choreografii i scenografii do filmu. Film na pewno nie polecamy młodszym widzom, gdyż podejmuje trudny temat wielu zbrodni, jakich Niemcy dopuścili się na Kaszubach (także cywilach, kobietach i dzieciach) rozstrzeliwując ich w lasach i chowając do zbiorowych mogił.

To ważna rzecz -  znać historię swojego regionu!

Katarzyna Kowalska


Jesteś tutaj: Wydarzenia II - III „KAMERDYNER”- HISTORIA KASZUBÓW NA EKRANIE